Committees

International Advisory Committee (IAC) – Currently being Updated

James Allen (University of Michigan)Paul Canfield (Ames Lab)
Mucio Continentino (CBPF)Philipp Gegenwart (Univ. of Augsburg)
Jose Carlo Gomez Sal (Universidad de Cantabria)Laura Greene (NHMFL)
Ying Jer Kao (University of Taiwan)Stephen Julian (University of Toronto)
Stephen Rowley (University of Cambridge)Dariusz Kaczorowski (Polish Academy of Science)
Kasushi Kanoda (University of Tokyo)Georg Knebel (IRIG – CEA-Grenoble)
Gabriel Kotliar (Rutgers University)Hilbert v. Löhneysen (KIT Physikalisches Institut)
Yoshiteru Maeno (University of Kyoto)M. Brian Maple (UC San Diego)
John Mydosh (Leiden University) Naoto Nagaosa (University of Tokyo)
Satoru Nakatsuji (University of Tokyo)Michael R. Norman (Argone National Lab)
Catherine Pépin (CEA)Peter S. Riseborough (Temple University)
Elisa M. Baggio Saitovitch (CBPF)E.V. Sampathkumaran (TIFR, Mumbai)
Siddharth S Saxena (Cambridge University) Vladimir Sechovský (Charles Univ. Prague)
Qimiao Si (Rice University)Manfred Sigrist (ETH Zurich)
André Strydom (University of Johannesburg)Stefan Süllow (TU Braunschweig)
Louis Taillefer (Univ. Sherbrooke)Joe David Thompson (LANL)
Yoshinori TOKURA (University of Tokyo)Dieter Vollhardt (Augsburg University)
Tao Xiang (Beijing University)Huiqiu Yuan (Shejiang University)
Daniel Haskel (APS-Argonne)Armando Aligia (Centro Atomico de Bariloche)
Hisatomo Harima (Kobe University)Marcelo Jaime (LANL)
Paula Gallo (Universidad de los Andes)Michael Nicklas (Max Planck Institute – Dresden)
Nicolas Curro (UC-Davis)Karen Hallberg (Centro Atomico de Bariloche)
Andrea Damascelli (UBC-Vancouver)Ryotaro Arita (Univ. Tokyo)
Piers Coleman (Rutgers University)Sumio Ishihara (Tohoku Univesity)
Harald O. Jeschke (Okayama University)Satoru Nakatsuji (University of Tokyo)
Hai-Hu Wen (Nanjing University)Jeroen Custers (Charles University)
Hiroaki Ikeda (Ritsumei University)Myung-Hwa Jung (Sogang University)
Massao Ogata (Tokyo University)Filip Ronning (LANL)
Steffen Wirth (CPFS -Dresden)Toshiro Takabatake (Hiroshima University)
Sasha Chernyshev (UCI)Zach Fisk (UCI/LANL)
Andrea Bianchi (Univ. of Montreal)Chandra Varma (UC-Riverside)
Alix McCollam (HFML – Radboud Univ.) Anne de Visser (University of Amsterdam)
Hiroshi Amitsuka (Hokkaido University) Ernst Bauer (Vienna University of Technology)
Silke Paschen (TU Wien) Je-Geun Park (Seoul National University )

Local Committee

Ricardo Rodrigues Urbano (Unicamp)Iakov Kopelevitch (Unicamp)
Carlos Rettori (Unicamp)Eduardo Granado Monteiro da Silva (Unicamp)
Amir Ordacgi Caldeira (Unicamp)Oscar Ferreira de Lima (Unicamp)
Guillermo Gerardo Cabrera Oyarzun (Unicamp)Flavio César Guimarães Gandra (Unicamp)
Kleber R. Pirota (Unicamp)Fanny Beron (Unicamp)
Marcelo Knobel (Unicamp)Fernando Garcia (USP-SP)
Luis Gregorio Dias da Silva (USP-SP)Julio Larrea (USP-SP)
Rafael Freitas (USP-SP) Luiz Nunes de Oliveira (USP-IFSC)
José Abel Hoyos Neto (USP-IFSC)Eric de Castro e Andrade (USP-IFSC)
José Carlos Egues de Menezes (USP-IFSC)Marcos de Abreu Avila (UFABC)
Leticie Mendonça Ferreira (UFABC)Raquel de Almeida Ribeiro (UFABC)
Wilson Aires Ortiz (UFSCar) Aline Ramires Neves de Oliveira (IFT-Unesp)
Mucio Amado Continentino (CBPF-RJ)Elisa Maria Baggio-Saitovich (CBPF-RJ)
Eduardo Matzenbacher Bittar (CBPF-RJ)Magda Bittencourt Fontes (CBPF-RJ)
Tobias Micklitz (CBPF-RJ)Raimundo Rocha dos Santos (UFRJ)
Thereza Cristina de Lacerda Paiva (UFRJ)Eduardo Marino (UFRJ)
Mohammed El Massalami (UFRJ)Mauro Doria (UFRJ)
Tatiana Rappoport (UFRJ)Daniel Gustavo Barci (UERJ)
Caio Henrique Lewenkopf (UFF)Daniel Adrian Stariolo (UFF)
Maria Carolina de Oliveira Aguiar (UFMG)Raimundo Lora Serrano (UFU)
José Candido Xavier (UFU) Daniele Freitas (UFU)
José Gerivaldo dos Santos Duque (UFS)Nelson Orlando Moreno Salazar (UFS)
Álvaro Ferraz Filho (UFRN/IIP)Rodrigo Gonçalves Pereira (UFRN/IIP)
Paulo Pureur Neto (UFRGS)Sergio Garcia Magalhães (UFRGS)
Narcizo Marques de Souza Neto (LNLS)Ricardo D. Reis (LNLS)
Wendell Simões e Silva (LNLS)José Albino de Oliveira Aguiar – (UFPE)
Sergio Rezende (UFPE)Igor Padilha (UFAM)
Fernanda Deus (UERJ)Wei Chen (PUC-RJ)
Enzo Granato (INPE)Daniel Reyes (IME)

Publication Committee

Eduardo Miranda (Unicamp)Marcos Avila (UFABC)
Eduardo M. Bittar (CBPF-RJ)Tobias Micklitz (CBPF-RJ)
Maria C. O. Aguiar (UFMG)José A. Hoyos (USP-IFSC)
Eric C. Andrade (USP-IFSC)Priscila F. S. Rosa (LANL)
José G. S. Duque (UFS)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀Antonio Jefferson da Silva Machado (USP-EEL)
Adilson Jesus A. de Oliveira (UFSCar)